Muzyka z imbryka

Przygoda muzyczna dla dzieci przedszkolnych
z cyklu "Poznawać świat muzyką" - warsztaty

Muzyka z imbryka
737

 Projekt autorstwa Pawła Pietruszewskiego (kompozytor) i Magdaleny Marcinkowskiej (animatorka), został wyróżniony na Warsztatach dla Kompozytorów, Animatorów Sztuki i Wykonawców Muzyki Współczesnej, zorganizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2010 roku.

Premiera – Finał 18. Biennale Sztuki dla Dziecka, październik 2011’.

Wszyscy wiemy, że czasu nie da się dogonić, ale za to możemy aranżować sytuacje, w których na pozór czas się zatrzyma, chociaż na chwilkę. Stąd zrodził się pomysł, aby pobawić się z dziećmi dźwiękami, jakie dziś słyszymy coraz rzadziej, choć kiedyś były wszechobecne w naszym życiu. W czasie realizacji projektu Muzyka z imbryka przenosimy się do sklepu z antykami, w którym senny nastrój pozwala wsłuchać się z uwagą w dźwięki z przeszłości. Słychać więc szept tykającego zegara, słodko nuci stara pozytywka, młynek do kawy mruczy w kącie, tajemniczo stukają klawisze maszyny do pisania, a stary telefon wesoło terkocze. Raz po raz dzwoni pokrywka imbryka – czas na łyk magicznej herbatki z sokiem malinowym! W tym zaczarowanym świecie towarzyszy dzieciom muzyka, która podkreśla niezwykły nastrój wydarzeń i pozwala uruchomić wyobraźnię. O czym opowiada utwór? Który z przedmiotów ukrył się w muzycznej historii? Czy muzyka może tykać jak zegar? A może to właśnie tykanie jest muzyką…

Warsztaty kończą się wykonaniem pracy plastycznej. Dzieci zabierają ją do domu, jednocześnie niosą ze sobą wspomnienie magicznych chwil i muzycznej przygody, która może stać się inspiracją do kolejnych, fascynujących spotkań z muzyką.

 

Szczegółowe informacje na temat realizacji projektu dostępne są u autorów:

mm.magdalenamarcinkowska@gmail.com